« May 2017 »
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

 

Username: Password:
World Storytelling Celebration
 Friday, December 3
12:30 p.m. - 7:30 p.m.

BUILDING BRIDGES THROUGH STORYTELLING


This is year five of the annual St. Martin's event, the World Storytelling Celebration.  This year's event will begin during the school day and then continue into the evening.  Every year the World Storytelling Celebration highlights between 80 to 100 storytellers who weave folktales from the world's seven continents.  The storytellers are students, faculty/staff, and professionals.  THIS YEAR'S HEADLINER is award-winning International Storyteller and Renowned author, Carmen Deedy.  


Announcements
PERFORMING ARTS CAMPS AT ST. MARTIN'S
Don't forget to register
for the
Performing Arts Camps
at St. Martins!

COMPLETE DETAILS &
REGISTRATION INFORMATION
are available in the files section of this page.


Variety Arts Camp
(scene study/acting, Shakespeare, improvisation,
literature interpretation, movie making,
physical and stand up comedy)

JUNE 13-17

Musical Theatre & Glee
JUNE 20-24

Camp runs from 9-4, Monday through Friday, and will conclude with a perfromance on the SMES stage for an invited audience!
STORYTELLER SCHEDULE - WHO IS TELLING WHERE AND WHEN

WORLD STORYTELLING CELEBRATION

STORYTELLER/DETAILED SCHEDULING

School Hour Sessions

12:30-1:00

show for K-8 in the Gym

Vincenzo Tortorici

interactive, Commedia dell’ Arte show for K-8 in the gym!

Commedia dell’Arte means Italian, improvised comedy.

will perform his

FOR MORE ON VINCENZO, SEE THE LINKS BELOW:

http://www.polytropic.org/Home.html

http://www.magicmanentertainment.com/picts/Subcontractors/Subcontractor_%20Pages/vincetortorici.html

Carmen Deedy, originally scheduled for 12:30-1:00,

will be performing from 7:00-7:30, closing out the

2010 World Storytelling Celebration in the gym.

**********************************

1:10-1:40 in Gable Hall

Father John McCard

/storyteller & emcee

Emily Schmitt

/4th grade

Mikku and the Trees

/Estonia/Europe

Caswell King

/4th grade

No Sons! A Superhero Tale

/Africa

Elizabeth Harvey

/7th grade

The Empty Pot

/China/Asia

Also from 1:10-1:40

Storytelling through Art in the Cafeteria

With visual artist Judith Surowiec

Storytelling through Dance on stage in the Gym

With the Alofa Hula Dancers

**********************************

1:40-1:50 BREAK

**********************************

1:50-2:20 in Gable Hall

Mrs. Mimi Deupree

/storyteller & emcee

Trystan Davenport

/1st grade

The Hare and the Hyena

/Africa

Caroline Brown

/4th grade

The Magic Brocade

/China

Jake Montgomery

/6th grade

Why the Cheetah’s Cheeks Are Stained

/Africa

Zoe Demetry

/3rd grade

How Birds Got Bright Feathers

/South America

Also from 1:50-2:20

Storytelling through Art in the Cafeteria

With artist Judith Surowiec

Storytelling through Dance on stage in the Gym

With the Alofa Hula Dancers

**********************************

2:20-2:30 BREAK

**********************************

2:30-3:00 in Gable Hall

Ms. Patti Pitoscia

/storyteller & emcee

The Talking Mule

/South Carolina,

The Greenhorn and the Mule Egg

-American Tall Tales/North America

/Kansas,

Nicolas Caceres

/6th grade

Why People Are Hairy

/Panama/North America

Arden Adams

/2nd grade

The Magic Apple

/Middle East/Asia

Bolling Sewell

/5th grade

The Emperor’s New Clothes

/Europe

Also from 2:30-3:00

Storytelling through Art in the Cafeteria

With visual artist Judith Surowiec

Storytelling through Dance on stage in the Gym

With the Alofa Hula Dancers

**********************************

3:00-3:45 DISMISSAL & CARPOOL

**********************************

After School Sessions

4:00-4:30 DIGITAL STORYTELLING

SCREENING

IN THE GYM

**********************************

4:30-4:45 BREAK

**********************************

4:45-5:15 in the Music Room

Dr. Mary McPherson

/storyteller & emcee

Isabelle Regas

/4th grade

The Mouse Bride

/Finland/Europe

Tyler Morgan

/1st grade

How Frog Lost It’s Tail

/Ashanti/Africa

Gracie Stovall

/4th grade

The Magic Oysters of the Queen of the South Sea

Indonesia/Asia

/

Christopher Stenglein

/3rd grade

Old Joe and the Carpenter

/United States/North America

4:45-5:15 in the Cafeteria

Ms. Cynthia Burnett

/storyteller & emcee

The Roof of Leaves – A Tale of Anger and

Forgiveness

/Congo/Africa

Davis Futrell

/3rd grade

The Mirror

/Korea/Asia

Sarah Schab

/2nd grade

Why Dogs Chase Cats

/United States/North America

Hannah Rose Adams

/SMES alumni

A Tale of Survival from Antarctica

Will McLaren

/1st grade

Monkey and the Shark

/East Africa

Rachel Smith/

2nd grade

Sleeping Beauty

/Germany/Europe

4:45-5:15 in Mr. Eden’s Room

Mrs. Shelly Manuel

/storyteller & emcee

Strongest of All

/Louisiana, USA/North America

Mrs. Rosa Carames

/storyteller & emcee

La Reina Mora, The Gypsy Queen

/Mexico/North America

Sophie Maxwell

/2nd grade

Hare, Otter, Monkey, and Badger

/Japan/Asia

Adrianna Irizarry

/4th grade

Connia and the Fairy Maiden

/Ireland/Europe

Mollie Belisle

/6th grade

The Mare’s Egg

/Chile/South America

4:45-5:15 in Mrs. Stovall’s Room

Mrs. Margaret Maurice

/storyteller & emcee

The Old Woman and the Giant

/Philippines/Asia

Megan Moffett

/3rd grade

The Extraordinary Cat

/China/Asia

Paige Demba

/5th grade

Helios and Phaethon

/Greece/Europe

Lila Markham

/1st grade

Seven Sisters

/Australia

Chandler Sharp

/4th grade

The Alligator and the Jackal

/India/Asia

Claire Payne

/2nd grade

A story from Argentina

/South America

**********************************

5:15-5:30 BREAK

**********************************

5:30-6:00 in the Music Room

Lillian Haas

/SMES alumni/storyteller & emcee

A harp storytelling, Greyfriars Bobby

/Scotland/Europe

Jack Millsaps

/4th grade

The Deer and the Jaguar Share a House

Brazil/South America

/

Sydnee Jefferson

/1st grade

Wayamba the Turtle

/Australia

Ashlyn Kelly

/5th grade

How Frog Went to Heaven

/Angola/Africa

Justin Morgan

/4th grade

Daedalus and Icarus

/Greece/Europe

5:30-6:00 in the Cafeteria Room

Mr. Andrew Schwartz

/storyteller & emcee

Antarctica Tales

Olivia Leviton

/7th grade

The Dog, The Cat, The Donkey, and the Rooster

United States/North America

/

Sam Nail

/8th grade

Fire-Taking

/Venezuela/South America

Isabel Sumardi

/4th grade

The Firebird, the Horse of Power, and the Princess Vasilissa

Russia/Europe

/

Campbell Huber

/4th grade

The Blizzard Witch of the North

/Siberian Arctic/Europe

5:30-6:00 in the Gym

Mr. Skeeter Lee

/storyteller & emcee

Polar Bear Folklore

Nicholas Stigaard

/7th grade

Persus and the Gorgon Head

/Greece/Europe

Caroline Belisle

/2nd grade

The Hungry Spider

/Ashanti/Africa

Caroline Bolton

/4th grade

The Search for Magic Lake

/Indonesia/Asia

5:30-6:00 in Mrs. Stovall’s Room

Mrs. Margaret Maurice

/emcee

Ms. Paige Grantham

/storyteller & emcee

East of the Sun and West of the Moon

/Norway/Europe

Tyler Lutes

/1st grade

The First Lesson

S

/Brazil/South Americaophie Verska/3rd grade

The Princess Who Would Not Cry

Native America/North America

/

Nick Schab/3rd Grade/Reynard and the Fisherman

/France/Europe

Lindsey Smith/4th Grade/The Braham, the Tiger and the Six Judges

/India/Asia

5:30-6:00 in Mr. Eden’s Room

Replay of the 4:00-4:30 showing of the Digital Storytelling Projects

**********************************

6:00-6:15 BREAK

**********************************

6:15-6:45 in the Music Room

Mr. Andrew Schwartz

/storyteller & emcee

Kaitlyn Buie

/1st grade

How Bees Got Their Sting

/Greece/Europe

Ryan Kelly

/8th grade

Fool of the World and the Flying Ship

/Russia/Europe

Kathryn Danner

/7th grade

The Tiger, the Brahman, and the Jackal

/India/Asia

6:15-6:45 in the Cafeteria

Emcee TBA

Brittany Walsh

/7th grade

The Servant

/United States/North America

Jack McGinnis

/6th grade

King Grizzly-Beard

/Germany/Europe

Peyton DeWeese

/1st grade

Shannon and the World’s Tallest Leprechaun

/Ireland/Europe

Amanda Stigaard

/4th grade

The Bright Pearl

/China/Asia

Alexandria Cannon

/7th grade

Why Anansi Has 8 Thin Legs

/Africa

6:15-6:45 in the Gym

Mr. Skeeter Lee

/storyteller & emcee

Kelly Millsaps

/7th grade

The Frog Prince

/Germany/Europe

Mitchell Lutes

/5th grade

Kings for Breakfast

/India/Asia

Cici Verska

/1st grade

How the Bear Lost His Tail

/Native American/North America

Liane Soloman

/7th grade

Pegasus

/Greece/Europe

6:15-6:45 in Mrs. Stovall’s Room

Mrs. Margaret Maurice

/emcee

Charlotte Speath

/7th grade

Quackling

/France/Europe

Grant Gaffney

/1st grade

Why Owls Hunt at Night

/Puerto Rico/North America

Shy Padgett

/3rdh grade

The Wood Fairy

/Czechoslovakia/Europe

Sarah Belisle

/8th grade

The Rabbit Grows a Crop of Money

/Central Africa

Amalie Little

/2nd grade

How the Kangaroo Got Her Pouch

/Australia

**********************************

6:45-7:00 BREAK

**********************************

7:00-7:30 in the Gym

CARMEN DEEDY!

Renowned author and storyteller!

*THIS IS A CHANGE.

CARMEN WAS ORIGINALY SCHEDULED FOR 12:30-1:00,

BUT A CONFLICT CAME UP IN HER SCHEDULING AND NOW

SHE WILL PERFORM FROM 7:00-7:30.

Discussion Topics
Files
 St. Martin's Performing Arts Camps 2011:information and registration documents.pdf
Registration & complete details for the Performing Arts Camps at St. Martin's - June 13-17 & June 20-24
 STORYTELLER DETAIL V4.pdf
Storyteller Schedule: Who is telling What and Where.
Contacts
No "Contacts" exist(s)

Site Map | Privacy Policy | View "printer-friendly" page | Login   In Japanese  In Korean  En français  Auf Deutsch  In italiano   No português  En español  In Russian  
Site powered by SchoolFusion.com © 2017 - Educational website content management